Przekątna obrazu telewizora

Wybierając telewizor musimy zastanowić się nad jego wielkością, pomijając czy będzie to urządzenie LCD czy też plazmowe wielkość ekranu ma kluczowe znaczenie. Wraz ze wzrostem przekątnej rośnie również cena telewizora. Nie mniej jednak telewizory o przekątnej 42” możemy kupić już za niecałe 2 tys. złotych, przez co wielkość matrycy nie jest już taką barierą jak miało to miejsce w początkowych etapach pojawiania się płaskich telewizorów, gdy za każdy dodatkowy cal musieliśmy sporo dopłacić.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że nie zawsze większy znaczy lepszy. Zastanawiając się nad wielkością naszego przyszłego telewizora powinniśmy pod uwagę wziąć dwie podstawowe rzeczy. Pierwsza z nich to odległość z jakiej będziemy oglądać nasz telewizor, a druga to jakość sygnału jaki możemy dostarczyć.

Siedzenie w pierwszym rzędzie podczas kinowego seansu nie jest czymś komfortowym, podobnie jest w sytuacji gdy oglądamy nasz telewizor z zbyt bliskiej odległości. Po kilku chwilach boli nas głowa, kark i oczy. Optymalną odległością z jakiej oglądamy telewizor to 3-5 metrów w przypadku telewizora 42” oraz 2-4 metry w przypadku telewizorów 32 calowych.

W przypadku gdy sygnał obrazu dostarczany jest z standardowej anteny w dużych telewizorach mogą być widoczne piksele. Obraz będzie nieostry i rozmazany, co skutecznie niweluje przyjemność z oglądania filmów. Jeśli jednak sygnał telewizyjny jest dobrej jakości, wtedy nawet z bliska nie zauważymy żadnych niedociągnięć związanych z jakością obrazu.