Telewizory 3D

Od niedawna na polskim rynku możemy znaleźć telewizory wykorzystujące technologię 3D. Zakładając specjalne okulary możemy oglądać filmy, w których obraz nie jest płaski lecz trójwymiarowy. W jeszcze większym stopniu możemy przenieść się w świat filmu i wcielić w jego bohaterów.

Na rynku tylko kilka modeli telewizorów pozwala nam na oglądanie filmów w 3D. W kinach tego rodzaju seanse już od dawna nie są dla nas nowością i być może powoli zaczynają wypierać tradycyjne filmy 2D. W przypadku telewizorów nowa technologia nie jest jeszcze do końca dopracowana. Telewizory trójwymiarowe są jak na razie nowinką techniczną na polskim rynku i tak naprawdę niewielu klientów decyduje się na ich zakup.

Ciągłą wadą takich telewizorów jest konieczność korzystania z specjalnych okularów. Producenci zapowiadają jednak, że ciągle pracują nad udoskonaleniem tej technologii aby w przeciągu kilku lat było możliwe oglądanie filmów w 3D bez konieczności korzystania z specjalnych okularów.

Do zdecydowanej wady telewizorów 3D można zaliczyć również ich wygórowaną cenę. Przeciętny model kosztuje bowiem w granicach 6 tys. złotych, co jest barierą nie do przejścia dla wielu klientów. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na udoskonalenie tej technologii oraz jej rozpowszechnienie. Można przypuszczać, że z czasem telewizory te wyprą tradycyjne urządzenia 2D, tak jak telewizory plazmowe i LCD wyparły stare modele kineskopowe.