Telewizory LCD czy plazmowe?

Klient zanim będzie mógł się cieszyć nowym sprzętem RTV w swoim domu, musi stanąć przed ciężkim wyborem między telewizorem LCD i plazmowym.

Zarówno jedna jak i druga technologia jest nadal stosowana, oznacza to więc że w zależności od tego jakie kryteria przyjmiemy do ich oceny będziemy w stanie znaleźć wady jak i zalety obydwu tych rozwiązań.

Zaletami telewizorów plazmowych jest niewątpliwie głęboka i wyrazista czerń. Zaleta ta wynika z sposobu powstawania obrazu. Każdy piksel jest osobnym źródłem światła przez co cały ekran nie jest jednakowo oświetlany, co umożliwia lepsze odzwierciedlenie czerni.  Kolejną zaletą jest to, że w dynamicznych scenach obraz jest ostry, nie występuje zjawisko rozmywania krawędzi. Do wad telewizora plazmowego zaliczyć można jego mniejszą trwałość porównując go z telewizorami LCD. Było to zdecydowanie widoczne zwłaszcza w pierwszych latach wprowadzenia tej technologii, dziś prace rozwojowe nad telewizorami plazmowymi w dużym stopniu ograniczyły ten problem.

Telewizory LCD charakteryzują się większą trwałością niż telewizory w których zastosowano inne technologie. Kolejną zaletą jest stosunkowo niski pobór mocy przez telewizory z panelem LCD. Jest to dosyć znacząca zaleta, gdyż w wielu domach telewizor gra niemalże bez przerwy. Do wad Tego typu telewizorów zaliczamy niezadawalające odwzorowanie czerni, złe odwzorowanie kolorów w przypadku gdy oglądamy telewizor pod kątem  oraz brak ostrości w dynamicznych scenach.

Wybór odbiornika telewizyjnego nie jest rzeczą łatwą, dlatego też warto wcześniej zapoznać się z wszelkimi wadami i zaletami które wiążą się zastosowaniem konkretnej technologii.