Telewizory plazmowe

Drugim rodzajem telewizorów, które możemy spotkać w sklepach to telewizory plazmowe. Ostatnimi czasy stały się nieco mniej popularne. Nie wynika to jednak z tego aby technologia ta była gorsza niż panele LCD, lecz z działań marketingowych producentów, którzy w większym stopniu promują telewizory LCD.

Zasada działania telewizorów plazmowych polega na tym zamiast niewielkich kryształków jak to miało miejsce w telewizorach LCD mamy tutaj do czynienia z małymi rurkami wypełnionymi gazem. W skutek napięcia, gaz szlachetny znajdujący się w rurce emituje konkretny kolor. Takie działanie może być przyrównane do tego jak funkcjonuje świetlówka, gdyż opiera się to na takich samym zasadach fizyki.

W telewizorach plazmowych cały ekran nie jest oświetlany przez specjalną lampę jak to miało miejsce w telewizorach LCD. Tutaj każdy piksel składa się z trzech rurek z gazem, które są odpowiedzialne za trzy podstawowe kolory. Pod wpływem napięcia elektrycznego gaz znajdujący się w rurkach emituje światło. Można  więc powiedzieć, że w przypadku telewizorów plazmowych każdy piksel sam jest źródłem światła, a nie jak to miało miejsce w przypadku kryształków stosowanych w telewizorach LCD, które swoim ułożeniem załamywały światło emitowane przez lampy. Rozwiązanie stosowane w telewizorach plazmowych pozwala między innymi na uzyskanie dużo lepszej czerni niż w przypadku telewizorów LCD.