Zasada działania paneli LCD

Najczęściej wybieranymi telewizorami, są urządzenia wyposażone w panele LCD. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić czy dany model jest telewizorem LCD czy też plazmowym, różnice bowiem polegają na sposobie powstawania obrazu. Zarówno jedna jak i druga technologia posiada pewne wady i zalety, jednak powszechne korzystanie z tych rozwiązań spowodowało że nie posiadają one rażących niedociągnięć, które dyskwalifikowałoby decyzję zakupu urządzenia wykorzystujących takie rozwiązania.

Wracając do paneli LCD powstawanie obrazu polega na tym, iż ekran jest skonturowany z wielu kryształów o bardzo niewielkich rozmiarach. Ułożenie tych kryształów powoduje, że przepuszczane przez nie światło jest inaczej załamywane, przez co na ekranie wyświetlany jest inny kolor. Poprzez odpowiednie ułożenie wszystkich kryształów, powstaje obraz który widzimy na ekranie telewizora.

W przypadku telewizorów LCD pojedyncze kryształki nie są źródłem światła, są one odpowiedzialne jedynie za jego odpowiednie załamanie. Źródłem światła są specjalne lampy, które równomiernie oświetlają cały ekran. Rozwiązanie takie jest przyczyną głównej wady telewizorów LCD polegającej na słabym odzwierciedlaniu czerni. Cały panel jest równomiernie oświetlany co sprawia, że czerń nie jest głęboka i wyrazista.